Sposoby na zwalczanie owadów i szkodników

Owady możemy spotkać już od wczesnej wiosny w naszym ogrodzie lub na działce. Pomimo że wydają się niegroźne, to mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt domowych – są nosicielami wielu chorób, a kłując i gryząc, powodują ból, pieczenie czy obrzęk szczególnie u dzieci. W skrajnych wypadkach może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Warto poznać sposoby na pozbycie się owadów gryzących i kłujących z naszego najbliższego otoczenia.

Opryski owadobójcze

Latem lista owadów, które mogą nas zaatakować, jest długa. Dlatego, jeśli chcemy zapewnić swoim najbliższym bezpieczeństwo, warto wykonać opryski na owady – owady gryzące oraz owady kłujące, do których zaliczamy:

  • komary,
  • osy,
  • szerszenie,
  • pszczoły,
  • muchy końskie,
  • meszki,
  • pająki,
  • kleszcze.

Opryski na owady, opryski na komary i opryski na kleszcze

Jeśli np. w ogrodzie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju owady gryzące i kłujące, dobrą decyzją będą opryski na owady oraz opryski na kleszcze. To zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nie grożą nam poważne powikłania po ugryzieniu przez owady i ewentualne zakażenia poważnymi chorobami, którymi nosicielami są właśnie kleszcze. Co prawda, jak przekonuje rząd, komary w Polsce nie przenoszą żadnej choroby, u wielu osób w miejscu ugryzienia przez komara pojawia się bolesna opuchlizna, która dotkliwie swędzi. By zapobiec rozpowszechnianiu się komarów, dobrym rozwiązaniem są opryski na komary.

Odkleszczanie

Kleszcze są niebezpieczne ze względu na fakt, iż mogą zarazić boreliozą, której skutkiem może być odkleszczowe zapalenie opon mózgowych lub babesziozą. Niestety nie istnieje stuprocentowa ochrona przed kleszczami, jednak, dla zapewnienia jak największej ochrony, warto wykonać odkleszczanie.

Odkomarzanie

W celu pozbycia się komarów firma Acostar świadczy usługę odkomarzania. Jest to proces polegający na zabijaniu tych owadów środkiem, który osadza się na roślinności i chroni przed pojawieniem się kolejnych komarów.

Usługa oprysku przebiega dwufazowo:

1. Specjalista opryskuje stężonym środkiem miejsca, w których istnieją gniazda owadów.
2. Drugi etap to zamgławianie całego terenu, łącznie z trawnikami w celu wyeliminowania nawrotu problemu.

Opryski roślin

Skutecznym rozwiązaniem chroniącym rośliny są opryski roślin. Dzięki nim pozbędziemy się szkodników, które przyczyniają się do rozwoju chorób roślin, a także grzybów, które niszczą drzewa, krzewy czy iglaki. Opryski roślin, a zwłaszcza drzew owocowych i iglaków, warto zacząć na początku marca. Celem tego działania jest zwalczenie zimujących na nich szkodników, zanim zaczną one żerować na roślinach. Warto pamiętać, że ważnym czynnikiem jest pora dnia i warunki atmosferyczne, w jakich przeprowadzamy opryski roślin. Najlepiej wybrać godziny poranne lub wieczorne, kiedy słońce nie operuje zbyt mocno, gdyż zbyt wysoka temperatura może być powodem mniejszej skuteczności oprysków.  Ważne jest, aby po zabiegu oprysku roślin nie spadł deszcz, gdyż może on spłukać preparat z roślin. Pamiętajmy także o bezpieczeństwie domowników podczas opryskiwania roślin.